Będzie (Yolo) bike park!

Rozkręcamy rowerową Zieloną Górę i tworzymy (Yolo) bike park na zielonogórskich Wzgórzach Piastowskich. 12 kwietnia 2023 r. zarząd Stowarzyszenia Amatorów Kolarstwa Yolobike oficjalnie podpisał w tej sprawie List Intencyjny i Porozumienie z Nadleśnictwem Zielona Góra, Miastem Zielona Góra i Gminą Świdnica.


Kilka miesięcy uzgodnień, pomysłów, propozycji, spotkań i pracy nad formalnościami, aż w końcu się udało! Wspólnie z sygnatariuszami Listu Intencyjnego i Porozumienia będziemy starali się stworzyć dla Was trasy rowerowe o różnym poziomie trudności. Powstanie regulamin, mapy i oznakowanie.

– Pierwszym etapem będzie stworzenie rodzinnej trasy liczącej około 12 km. Na jej zaprojektowanie, przygotowanie i oznaczenie dajemy sobie czas od sześciu do ośmiu miesięcy. Myślę, że pierwsi rowerzyści mogliby z niej skorzystać jeszcze w tym roku – wyjaśnił Marcin Zając z zarządu Yolobike. Ale to nie koniec naszych planów.

– Idea jest taka, żeby trasy, które powstaną dzięki naszej współpracy, były dostępne dla każdego, ale też miały różne poziomy trudności i zaawansowania. W planach, oprócz ścieżki rodzinnej, chcielibyśmy stworzyć m.in. trasę dla kolarstwa MTB, a w późniejszym czasie również dla kolarstwa grawitacyjnego – dodał.

Wspólne przedsięwzięcie polegać będzie na wyznaczeniu, budowie i utrzymaniu tras i konstrukcji rowerowych. Projekt będzie realizowany na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra oraz Miasta Zielona Góra i Gminy Świdnica.

Już teraz możemy zapewnić, że uwzględnimy wszystko to, co jest związane z ochroną przyrody wraz z możliwością prowadzenia gospodarki leśnej wynikającej z Planu Urządzania Lasu oraz aktualnych potrzeb hodowlanych.

Dzięki determinacji sprawcy całego zamieszania czyli Kamila Wieczorka z Zielonej Góry, m.in. autora tras na zielonogórski etap GP Kaczmarek Electric MTB oraz zapaleńców z grupy MTB Zielona Góra i z Yolobike Marba Team wszystko może się udać.

Nie obiecujemy, że będzie to Zajęcznik, Glacensis czy Srebrna Góra. Chcemy wykorzystać potencjał naszych Wzgórz Piastowskich i okolicznych lasów tak, żeby każdy miał frajdę z jazdy. Nie będzie żadnej wycinki drzew i sztucznej ingerencji w naturalne środowisko. Postaramy się wykorzystać istniejące walory Wzgórz Piastowski, przy jednoczesnym uporządkowaniu, zagrabieniu terenu i ścieżek leśnych czy też nawiezieniu niewielkiej ilości nowego podłoża.

Będą potrzebne ręce do pracy dlatego już teraz zapraszamy chętnych do udziału we wspólnej inicjatywie, której w naszym mieście jeszcze nie było. Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje, sugestie piszcie na adres: kontakt@yolobike.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *