Yolobike Single Track

Rozkręcamy rowerową Zieloną Górę i tworzymy (Yolo) Bike Park na zielonogórskich Wzgórzach Piastowskich.

  • 21 kwietnia 2023 r. Spotkanie grupy roboczej ds. budowy Bike Parku na Wzgórzach Piastowskich w Nadleśnictwie Zielona Góra.

Podczas spotkania omówiliśmy ideę tras rowerowych, etapy ich projektowania, źródła finansowania, zakupy niezbędnego sprzętu i zaplecza magazynowego. Widzimy pozytywny odbiór naszych działań przez Nadleśnictwo Zielona Góra, a także przedstawicieli Miasta Zielona Góra, którzy już na tym etapie mocno zaangażowali się w projekt.

Już niedługo będziemy wyznaczać trasę w terenie. Zrobią to rowerowi pasjonaci, a nie urzędnicy. Tutaj liczymy na integrację zielonogórskiej społeczności rowerowej i pomoc przy sprzątaniu gałęzi, liści, grabieniu, znaczeniu trasy. Może uda się to połączyć ze wspólnym ogniskiem.

O szczegółach niebawem.

  • 12 kwietnia 2023 r. Oficjalne podpisanie Listu Intencyjnego i Porozumienia z Nadleśnictwem Zielona Góra, Miastem Zielona Góra i Gminą Świdnica w sprawie budowy Bike Parku.

Wspólne przedsięwzięcie polegać będzie na wyznaczeniu, budowie i utrzymaniu tras i konstrukcji rowerowych. Projekt będzie realizowany na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra oraz Miasta Zielona Góra i Gminy Świdnica.

– Pierwszym etapem będzie stworzenie rodzinnej trasy liczącej około 12 km. Na jej zaprojektowanie, przygotowanie i oznaczenie dajemy sobie czas od sześciu do ośmiu miesięcy. Myślę, że pierwsi rowerzyści mogliby z niej skorzystać jeszcze w tym roku – wyjaśnił Marcin Zając z zarządu Yolobike. Ale to nie koniec naszych planów.

– Idea jest taka, żeby trasy, które powstaną dzięki naszej współpracy, były dostępne dla każdego, ale też miały różne poziomy trudności i zaawansowania. W planach, oprócz ścieżki rodzinnej, chcielibyśmy stworzyć m.in. trasę dla kolarstwa MTB, a w późniejszym czasie również dla kolarstwa grawitacyjnego – dodał.

Już teraz możemy zapewnić, że uwzględnimy wszystko to, co jest związane z ochroną przyrody wraz z możliwością prowadzenia gospodarki leśnej wynikającej z Planu Urządzania Lasu oraz aktualnych potrzeb hodowlanych.

Dzięki determinacji Kamila Wieczorka z Zielonej Góry, m.in. autora tras na zielonogórski etap GP Kaczmarek Electric MTB oraz zapaleńców z grupy MTB Zielona Góra i z Yolobike Marba Team wszystko może się udać.

Zapraszamy chętnych do udziału we wspólnej inicjatywie. Jeśli macie jakieś uwagi, propozycje, sugestie piszcie na adres: kontakt@yolobike.pl.