Oderwald na dobry początek!

Macie już plany na weekend? A może tak rzucić wszystko i pojechać… na rower? Oderwald – jedna z piękniejszych tras rowerowych w okolicach Zielonej Góry. Czym tak urzeka?

Prosto przed siebie
Najbardziej lubię jak mnie nic nie ogranicza – czas, miejsce, ludzie czy obowiązki. I chociaż wiem, że taka sytuacja trwa tylko chwilę, to wyciskam z niej jak najwięcej. Wsiadam na rower i oddycham świeżym powietrzem. Wyjeżdżam z zatłoczonego miasta i w 10 minut jestem w magicznym miejscu. To Oderwald. Nasz zielonogórski Lasek Odrzański czyli prawie tysiąc hektarów pięknych lasów w starorzeczu rzeki Odry, około 6 km od rogatek miasta (w kierunku Krępy).

Wycieczka po Oderwaldzie
Droga na Oderwald

Miejsce tętniące życiem
Oderwald stał się popularnym terenem rekreacyjnym blisko … 450 lat temu. Jak podają źródła historyczne, w 1839 r. urządzono tu tzw. salon letni, w Krępie zbudowano restaurację, a miasto inwestowało w drogi dojazdowe, drzewostan i kąpieliska. Największe wydarzenie miało miejsce w 1929 r., kiedy to na 500-lecie posiadania Oderwaldu odbył się tu wielki festyn. Najpierw ulicami miasta przeszedł korowód, potem ze Starego Rynku ruszyła sztafeta i nastąpiło poświęcenie kamienia pamiątkowego w pobliżu restauracji.

Historia Oderwaldu

Z jeleniem w tle
W dzisiejszych czasach Oderwald nie tętni już tak życiem jak dawniej i spełnia zupełnie inną rolę. Tu odpoczywamy, wyciszamy się i obcujemy z naturą. Oderwald można przejechać rowerem w kilka godzin. Główne ścieżki prowadzą tak, abyśmy mogli za każdym skrócić swoją podróż. Stary las, na szczęście, nie zmienia się od lat, a część terenu jest objęta obszarem Natura 2000. Szlaki wiodą wzdłuż starych, prawie 150-letnich dębów, wzdłuż dorzecza Odry. Szczęśliwcy mogą spotkać tu czarne bociany i bobry, ja z kolei widziałam niedawno pięknego jelenia. Zatrzymał się na środku mojej biegowej ścieżki, patrzył na mnie i w ogóle się nie bał! W odróżnieniu ode mnie… Osobiście lubię sam dojazd rowerem z miasta do Oderwaldu – od strony Wysokiego jedziemy meeeega górki!

Wycieczka rowerowa na Oderwald

Taki mamy klimat
Przez fragment Lasku Odrzańskiego przebiega trasa Ultramaratonu Zielonogórskiego „Nowe Granice”. Gdyby ktoś nie wiedział, jest to hardcorowy bieg, który odbywa się w lutym (sic!) na dystansie 100 km+ (solo, sztafeta, duathlon), biegnący właśnie nowymi granicami miasta. Na Oderwaldzie jest wtedy zimno (taki mamy tam klimat przez cały rok), mokro, ziemia jest często oblodzona, a w nogach biegacze czy rowerzyści mają już wtedy ok. 70 km. Trasa jest jednak bardzo dobrze oznakowana i to kilkanaście dni przed zawodami.

Trasa rowerowa na Oderwald

Blisko natury
Niedawno przeczytałam, że “najpiękniejsze czego można doświadczyć w tym lesie to tajemnica, źródło naszych poszukiwań. Czasami człowiek pójdzie do lasu, posiedzi na pieńku i nic nie zrobi, potem pójdzie w dowolnie wybranym kierunku i przynosi to efekt. Otwarty umysł i właściwe postrzeganie ułatwia zrozumieć naturę rzeczy.” To czysta przyjemność.

Rowerem na Oderwald

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *