Kolarskie lektury na jesień

Jesień i koniec sezonu kolarskiego to czas na nadrobienie książkowych zaległości. Wygodny fotel, miękki kocyk, ciepła herbatka i chwila tylko dla siebie. Jeśli nie lubisz tomów powieści, ciężkich dramatów, kryminałów i romansów zacznij czytać m.in. biografie lub specjalistyczną prasę. Specjalnie dla Was spis kolarskich lektur.

Warte polecenia

Są takie książki, o których pamiętamy przez całe życie, a nawet wracamy do nich po latach. W moim spisie obowiązkowych lektur jest wiele takich pozycji, choć nigdy nie znalazły się w nim książki o tematyce kolarskiej.

Za biografiami raczej nie przepadam. Do niedawna przeczytałam tylko jedną, o karierze jednego z najsłynniejszych polskich piłkarzy czyli Jerzego Dudka “Uwierzyć w siebie do przerwy 0:3”. Ale ostatnio na moje półce pojawiły się dwie i to związane z tematyką kolarską. To książka Petera Sagana i Czesława Langa. Obie szczerze polecam!

Mój świat

Na początek zapraszam do świata Petera Sagana. Bo taki kolarz rodzi się raz na pokolenie. Książka wpadła mi w ręce głównie przez świetną okładkę i stała się prezentem dla mojego męża. A najlepsze są prezenty, z których sami możemy korzystać.

Myślisz kolarstwo szosowe – mówisz Peter Sagan. Największa gwiazda współczesnego peletonu opowiada o swoim podejściu do kolarstwa. I do życia trochę też. Choć to wciąż “sportowa biografia”, skutecznie wymyka się schematom obciążającym tego typu publikacje i dzięki temu pozytywnie zaskakuje.

Spisane przez ghostwritera przemyślenia trzykrotnego mistrza świata to dobra propozycja dla fanów kolarstwa bez względu na ich doświadczenie czy poziom zaawansowania.

Sagan prezentuje się jako wyluzowany gość, chwytający życie i każdego dnia cieszący się swoim talentem. Po przewróceniu ostatniej strony Peter puści do Ciebie oko i zapyta „Why so serious?”.

Fajna lektura na sobotni wieczór, choć książka sama w sobie ma nieco wad. Na pewno jest trochę nieaktualna. Chodzi m.in. o życie prywatne Petera i wstawkę o Jego spektakularnym weselu. Związek z Katariną rozpadł się po dwóch latach małżeństwa, a para w maju tego roku ogłosiła separację. Mimo tego, to książka od której ciężko się oderwać. I choć nie jest arcydziełem literatury, to jednak czytanie jej sprawia ogromną frajdę.

Zawodowiec

Szczere i obfitujące w dramatyczne i zabawne wspomnienia Czesława Langa – jednego z najlepszych zawodników w historii polskiego kolarstwa. Kolejna książka-prezent i to z osobistą dedykacją samego Czesława Langa.

Czesław Lang ze swadą opowiada nie tylko o swojej karierze zawodniczej, wiele miejsca poświęca działalności biznesowej i organizacyjnej, przede wszystkim zaś pracy przy budowie marki Tour de Pologne, która z podupadającej, mało istotnej imprezy przeistoczyła się w jedną z najważniejszych kolarskich imprez na świecie.

Całość napisana jest bardzo przystępnie i z pomysłem. Moim zdaniem najlepsze są fragmenty z dzieciństwa Czesława Langa i jego droga do kariery. Świetne są wstawki z wypowiedziami osób bliskich Czesławowi – członków rodziny, trenerów, kolegów z drużyny. Fajnie oddaje klimat lat 60-tych, 70-tych i późniejszych, pierwszych rowerów, trenerów, zawodów, wyjazdów zagranicznych, aż w końcu starów w drużynie zawodowej.

Druga połowa książki nieco gorsza. Można wynudzić się czytając o Tour de Pologne. Za dużo tu faktów, nazwisk i opisów poszczególnych wyścigów. Ta część jest trochę przekolorowana. Czasami ma się wrażenie, że to reklama Tour de Pologne. Ale ogólnie na plus.

Wyścig

Książka o kolarzu, który wygrywał wiele ważnych wyścigów. Ten najważniejszy rozpoczął się właśnie teraz. Jeszcze jej nie przeczytałam, ale już wiem, że nie raz przy niej się wzruszę.

Ryszard Szurkowski był jednym z największych sportowców PRL-u. Setki tysięcy Polaków stawały na trasie Wyścigu Pokoju, by zobaczyć mistrza. Tłumy gromadziły się przed telewizorami, by oglądać jego triumfy, a rywalizacja ze Stanisławem Szozdą i innymi kolarzami rozpalała umysły młodych chłopców, do późna grających w kapsle na każdym podwórku.

Po dramatycznym wypadku z czerwca 2018 roku król szos stanął przed największym wyzwaniem w swoim życiu. W tej autobiografii opowiada o okolicznościach wypadku i żmudnej walce o powrót do zdrowia, a gwiazdy sportu wspominają jego wielką karierę. Wszystko po to, by pomóc mistrzowi zwyciężyć raz jeszcze – w najważniejszym z jego wyścigów.

Kolejna książka, która pokazuje realia kolarskie lat 60-tych, 70-tych i po części 80-tych. Czyli coś, co lubię najbardziej. Przeczytamy w niej o pierwszym kontakcie Ryszarda Szurkowskiego z rowerem, o największych triumfach, po karierę trenerską. Dowiedziałam się, że łączy ona teksty napisane specjalnie na tę okazję, jak i fragmenty z wydanej kilkadziesiąt lat temu publikacji “Być Liderem”, również opowiadającej o karierze Szurkowskiego.

Książka jest nie tylko biografią wielkiego kolarza lecz również swoistą cegiełką, której zakup ma pomóc w rehabilitacji Pana Ryszarda.

Jazda rowerem górskim

Kolejna książka, która znajduje się na mojej prywatnej półce, ale nigdy po nią nie sięgnęłam. A przecież to istna biblia MTB!

Dzięki poradnikowi napisanemu przez dwóch ludzi uznawanych za “synonim wyścigów MTB w Stanach” – Briana Lopesa i Lee McCormacka, będziesz w stanie wznieść się na wyższy poziom.

Autorzy książki są z tobą od początku – pomagają wybrać rower odpowiedni do twojego stylu jazdy, pokazują, jak radzić sobie w sytuacjach, które mogą cię spotkać w górskich warunkach. Uczą jak dbać o swoje bezpieczeństwo i unikać kontuzji. Pomagają przygotować ci się do zawodów zdradzając wypracowywane latami techniki.

Na razie zatrzymałam się na obrazkach, rysunkach i zdjęciach. Bez wątpienia będzie interesująca lekturą, szczególnie dla fanów jazdy rowerem MTB.

Rowerem na szczyt

Maja Włoszczowska. To dopiero jest encyklopedia wiedzy. To podobno pozycja przeznaczona zarówno dla miłośników kolarstwa, jak i dla amatorów jazdy rowerowej, dla całych rodzin i będąca inspiracją do wspólnego spędzania czasu na rowerze.

W “Rowerem na szczyt” Maja Włoszczowska – mistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, jedna z najpopularniejszych polskich sportsmenek zmienia się w przewodniczkę po świecie rowerów i profesjonalnego sportu. Oprowadza po nim czytelników okraszając tę opowieść anegdotami ze swojej biografii i kariery zawodniczej.

Opinie na temat książki są podzielone. Spora część uważa, że jest za mało ciekawostek, a dopisek: “Trenuj z Majką” jest absolutnie zbędny. Dodatkowo “książka przyjmuje formę długiego wywiadu z mnóstwem obrazków, zupełnie tak jak wiele książek o celebrytkach czy jutuberkach”. Jedna z pozycji na mojej liście, jednak zdecydowanie niżej niż poprzednie.

Giro d’Italia

Czyli historia najpiękniejszego kolarskiego wyścigu świata. Pozycja z maja 2018 roku. W przystępny sposób przedstawione są najciekawsze momenty ponad 100-letniej historii największego wyścigu kolarskiego dookoła Włoch, jednego z trzech najważniejszych wyścigów świata, Giro d’Italia.

Książka najciekawsza jest w pierwszej części, kiedy to opowiada o czasach niemal prehistorycznych dla współczesnego kibica. Sporo można się dowiedzieć o początkach nie tylko Giro, ale kolarstwa jako takiego.

Niestety im bliżej współczesności, tym robi się bardziej pobieżnie i mniej ciekawie. Książka dla prawdziwych fanatyków kolarstwa.

Pozostałe pozycje

Na półkach księgarni znajdują się jeszcze inne historie kolarskie. Jedną z ciekawszych pozycji może być upadek wielkiej gwiazdy czyli Lance’a Armstronga albo historia jednego z najwybitniejszych szosowych kolarzy Eddy Mercxa. Oto wybrane pozycje:

Macur Juliet, „Wyścig kłamstw. Upadek Lance’a Armstronga”

Upadek Armstronga to jeden z najbardziej dramatycznych w historii sportu. Nic więc dziwnego, że na ten temat powstaje wiele książek. Jeśli kogoś interesuje temat dopingu to z pewnością spodoba mu się ta lektura. Dziennikarka New York Times w swojej książce demaskuje liczne kłamstwa kolarza na wielu płaszczyznach.

David Walsh, „Oszustwo niedoskonałe. Jak zdemaskowałem Lance’a Armstronga”

Kolejna książka opisująca największą aferę dopingową w kolarstwie. Jest to historia kilkunastoletniego śledztwa, które prowadził dziennikarz sportowy David Walsh w celu zdemaskowania Armstronga.

Friebe Daniel, „Eddy Merckx. Kanibal”

Jest to historia jednego z najwybitniejszych szosowych kolarzy Eddy Mercxa, który ścigał się pomimo poważnej, zagrażającej jego życiu wadzie serca. W swojej karierze „Kanibal” wygrał wiele prestiżowych wyścigów m.in. pięć razy w Tour de France, pięć w Giro d”Italia, trzy razy w Paryż-Roubaix, a także cztery razy zdobył tytuł mistrza świata.

Prasa specjalistyczna

Według najnowszych badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową prawie dwie trzecie Polaków w ogóle NIE CZYTA książek. Nawet poradników i przewodników. Powodów jest wiele, to m.in. styl życia, sposób spędzania wolnego czasu, popularyzacja rozrywki cyfrowej i fakt, że książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji. Ale może chociaż poczytać specjalistyczną prasę? Co polecam dla kolarzy?

Szosa

Najpopularniejszy magazyn dla pasjonatów kolarstwa. Miesięcznik przede wszystkim o kolarstwie szosowym. Tworzony przez pasjonatów i do pasjonatów kierowany. Oprócz informacji dotyczących tej dyscypliny sportu, w środku znajdziemy także wskazówki sprzętowe, relacje z wyścigów, profesjonalne zdjęcia i wiele ciekawostek.

Bike Magazyn MTB

Nowoczesny magazyn o kolarstwie górskim. Znajdziemy w nim wszystko o sprzęcie, technice i serwisowaniu. Redakcja przeprowadza autorskie testy – każdy rower górski spędza w laboratorium testowym aż sześć godzin. W środku także sporo o kolarstwie szosowym oraz materiały tłumaczone z zagranicznych wydań pisma.

Bikeboard

Magazyn rowerowy tworzony przez pasjonatów jednośladów Znajdziemy w nim porady na temat sprzętu, treningu i żywienia, testy rowerów i komponentów. Do tego wiadomości i nowinki dotyczące turystki rowerowej, relacje z wypraw i imprez. Miesięcznik dla osób myślących o zakupie roweru. Znajdziemy tam testy porównawcze, informacje o nowościach, odzieży rowerowej. Poza tym dużo reklam.

Myślę, że ta jesień i zima wcale nie będą takie złe. Lista lektur już gotowa. A Wy co polecacie? Piszcie w komentarzach.

*Recenzje lektur częściowo zaczerpnięte z oficjalnych opisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *