Endomondo czy Strava? Co wybrać?

Endomondo i Strava, czyli sportowe aplikacje mobilne, to nie tylko moda, ale też wygoda. Dzięki ich użyciu możemy rejestrować nasze treningi, monitorować i analizować postępy oraz dzielić się naszymi aktywnościami ze znajomymi. Choć z Endomondo korzystam od kilku lat, ostatnio testuję Stravę. Dlaczego?

Jeśli nie masz jeszcze sportowej aplikacji na swoim smartfonie, to najwyższy czas ją zainstalować! Będzie to pierwszy dowód na to, że jesteś już dość zaawansowanym sportowcem-amatorem, czyli zależy Ci na postępach, chcesz zapisywać swoje treningi, trasy, czasy, a przy okazji śledzić znajomych, komentować ich aktywność i dodawać zdjęcia. I bardzo dobrze!

Zacznij od Endo

Na początek proponuję Endomondo – dość intuicyjną, bezpłatną (chyba, że w wersji Premium) aplikację, z której osobiście korzystam od kilku lat. Uważam, że jest to całkiem dobra aplikacja do treningów, szczególnie dla osób, które nie lubią rywalizacji czy pobijania rekordów na poszczególnych segmentach. Ale to nie wszystko.

Endomondo - aplikacja sportowa

Endomondo – jak to działa?

Z Endomondo możesz korzystać w telefonie, jak i na innym urządzeniu mobilnym, zakładając konto na stronie www.endomondo.com. Tam też możesz pobrać aplikację na swój model telefonu. Po zainstalowaniu klikamy w ikonkę Endomondo na pulpicie, logujemy się (do wyboru: przez Google+, przez Facebook lub przez e-mail) i możemy już korzystać! Jak?

  • Na początku pojawia się pulpit główny aplikacji. Na dole mamy do wyboru: panel, historia, trening, skrzynka i więcej.
  • Jeśli chcesz rozpocząć ćwiczenie, to ustawiasz trening. Pojawiają się takie informacje jak: czas, dystans, tempo, dyscyplina sportu, trening.
  • Wybieramy dyscyplinę sportu np. kolarstwo (do wyboru mamy 50 dyscyplin). Naciskamy na mały trójkącik i rozpoczynamy trening. Proste!
  • Pamiętaj o włączeniu w telefonie funkcji GPS. Jeśli jest włączona i telefon znajdzie sygnał, ikonka GPS na ekranie Endomondo powinna mieć kolor zielony.
  • Gdy chcesz zrobić sobie pauzę, naciśnij zieloną strzałkę. Wówczas pojawi się czerwone kółko i czas się zatrzyma. Możesz kontynuować trening ponownie klikając na zieloną strzałkę, lub go zakończyć naciskając i dłużej przytrzymując czerwone kółko. Działasz zupełnie intuicyjnie.
  • Przechodząc do PANELU widzisz swój trening oraz treningi wszystkich znajomych, których możesz zaprosić lub wyszukać w tamtejszej wyszukiwarce. Do każdego treningu możesz dodać zdjęcia, komentarz (lub skomentować trening znajomego) oraz dodać osobę/y, z którymi trenowałeś.

 • Klikając na HISTORIA, otrzymujesz podgląd wszystkich treningów w danym dniu, miesiącu, a nawet roku. Oczywiście, każdy trening możesz edytować, klikając bezpośrednio w niego i wybierając na górze po prawej stronie opcję EDYTUJ.
 • Z pozycji komputera możesz dołączyć do tematycznej rywalizacji czyli do grupy osób, która – podobnie jak Ty – zbiera kilometry lub ilość treningów. Przy okazji zapraszam do przyłączenia się do rywalizacji YOLOBIKE.

Yolobike - rywalizacja na Endomondo

Funkcje Endomondo

Nie będę opisywać wszystkich funkcji Endomondo, bo jest ich wiele, ale warto wymienić kilka najważniejszych:
 • wersja podstawowa jest darmowa,
 • umożliwia wybór 50 rodzajów sportów (np. polo, krykiet, wioślarstwo, taniec, jazdę konną),
 • umożliwia określenie dla swojego treningu np. dystansu, kalorii do spalenia, czasu treningu, itp.
 • możesz “na żywo” dodawać komentarze do treningu znajomych (pep talk),
 • możesz publikować swoje treningi na Facebooku,
 • w wersji www możesz oglądać swoje statystyki (miesięczne, roczne),
 • działa bez konieczności dostępu do internetu,
 • można zsynchronizować z pulsometrem,
 • pozwala brać udział i tworzyć rywalizacje,
 • możesz stworzyć własny plan treningowy,
 • z poziomu strony www możemy tworzyć trasy lub podążać trasą innych osób,
 • pozwala prowadzić dziennik odżywiania (wersja Premium),
 • istnieje możliwość przetestowania wersji Premium przez miesiąc za darmo.

Strava – jak to działa?

Ogólna zasada działania jest bardzo podobna do Endomondo. Czyli GPS zapisuje trening, trasę, czas trwania aktywności czy prędkość. Rejestracja do Stravy odbywa się za pomocą adresu e-mail lub konta na Facebooku. Wprowadzamy imię, nazwisko i płeć oraz wybieramy dyscyplinę np. kolarstwo.

Strava - aplikacja dla kolarzy

Segmenty

Stravy używam od niedawna i pierwszym jej charakterystycznym elementem są segmenty, czyli wydzielone odcinki naszych treningów. Możemy tworzyć je samodzielnie lub korzystać z już utworzonych przez innych użytkowników. Co dają nam segmenty? Rywalizowanie z innymi osobami na konkretnym odcinku oraz monitorowanie swoich postępów.

 

 

Terminologia

 

OSy – segmenty, na których odbywa się rywalizacja.
KOM – King of the Mountain, czyli osoba płci męskiej, która pokonała dany fragment trasy (segment) najszybciej. Dotyczy to tylko wzniesień.
QOM – Queen of the Mountain czyli osoba płci żeńskiej, która pokonała dany fragment trasy (segment) najszybciej. Dotyczy to tylko wzniesień.
CR – Course Record, rekord trasy na płaskim segmencie. Oznacza to, że w klasyfikacji generalnej jesteś liderem, bądź liderką na danym płaskim segmencie.
Trophy (2-10) – czyli puchary dla miejsc od 2 do 10 w klasyfikacji generalnej danego segmentu.
PR – Personal Record, czyli  twój osobisty rekord w danym segmencie.
PT – Personal Top, czyli otrzymujesz szary medal za twój drugi i trzeci najlepszy czas w danym segmencie.
KUDOSy – czyli popularne “lajki”, takie jak na Facebooku. Oznacza, że ktoś lubi nasz trening. Możesz oddać kudosa i też polubić aktywność znajomego.

 

Funkcje Stavy

 • Platforma oferuje wsparcie w 25 różnych rodzajach aktywności fizycznych, jednak najpopularniejsze na Stravie jest kolarstwo i bieganie. (mówi się nawet, że Strava to taki “kolarski Facebook”. Do niedawna używana była głównie przez szosowców, ale w ostatnim czasie jest coraz częściej używana przez zawodników mtb).
 • Podobnie jak Endomondo, Strava daje nam możliwość podejrzenia tras u osób, które śledzimy i zapisania ich wraz z eksportem do pliku fit /gpx, a następnie przeniesienie do dowolnej nawigacji.
 • Jeśli chcesz pościgać się tylko z wybraną grupą znajomych, możesz utworzyć własny klub na Stravie (coś jak rywalizacja na Endomondo), wspólnie trenować, śledząc ranking wg różnych kryteriów.
 • Możemy sprawdzić zużycie poszczególnych części naszego roweru po każdym treningu (funkcja My Gear). Dodawanie każdej części może być nurtujące, ale jak przez to przebrniemy, będziemy wiedzieli kiedy trzeba zmienić łańcuch, zębatkę czy opony.
 • Plusem Stravy jest to, że nie ma żadnych upierdliwych reklam.
 • Podobnie jak Endomondo, Strava daje możliwość zaprezentowania swoich wyników znajomym na Facebooku, obserwowanie konkretnych osób, w tym najlepszych kolarzy zawodowych, takich jak np. Michał Kwiatkowski, a nawet sprawdzenie kogo mijaliśmy na trasie.
Różnice w aplikacjach

 

Różnice między Endomondo i Stravą

 

Podsumowanie
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aplikacjami sportowymi, nie zależy Ci na rywalizacjach i rekordach życiowych, chcesz zapisywać treningi w stylu: chodzenie, wędrowanie, kajakarstwo, taniec – to polecam Endomondo. Jeśli z kolei dobrze się czujesz w operowaniu bardziej skomplikowanymi aplikacjami, nie straszny Ci język angielski, lubisz rywalizację, ściganie i dogłębne statystyki – wybierz Stravę.

 

A jak wyjeżdżam z domu, to włączam zawsze obie aplikacje na raz. Jakoś tak z przyzwyczajenia. Chociaż wiem, że wystarczy wyeksportować z jednej strony trening i wrzucić na drugą. Polecam stronę www.veloviewer.com. To strona do analizy danych ze Stravy, dla najbardziej wymagających miłośników statystyk.

 

 

 

Jeden komentarz Dodaj własny

 1. Lukasz pisze:

  Strava jest droga. Ok 300 zl na rok. Warto to dodac. A endo jest w pelni funkcjonalne w wersji bezplatnej. Jezeli caly rook gnamy na rowerze to strava jest dobrym wyborem. Ale dla 90 procent ludzi wystarczy Edek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *