Rower szosowy dla kobiety? Recenzja

Jaki jest najlepszy rower szosowy dla kobiety? Nie wiesz, który model wybrać? Wszystko zależy od … budżetu. Ale z pewnością jednym z rowerów z tzw. „górnej półki” będzie Liv Avail Advanced 2, który można było przetestować podczas Demo Days w Zielonej Górze.

Markę Liv znam od kilku lat. Moją uwagę zwróciła przede wszystkim kolekcja pięknych, damskich strojów rowerowych. Swoją pierwszą koszulkę rowerową Liv kupiłam na jednym z portali sprzedażowych. Obecnie mam dwa komplety, które nie tylko profesjonalnie wyglądają, ale są też dobrze dopasowane.

How we Liv
Liv Cycling to pierwsza w Polsce rowerowa marka, która w całości jest oddana kobietom. Wspiera panie, które pokonują własne słabości, ograniczenia, które startują w zawodach nie tylko rowerowych, ale także triathlonowych. Ambasadorkami Liv Polska są m.in. Natalia Czerwonka – łyżwiarka, medalistka olimpijska z Soczi, pasjonująca się na co dzień kolarstwem czy Dorota Juranek – założycielka bloga mambaonbike.pl, jednego z najpopularniejszych blogów o tematyce enduro/MTB w Polsce.

Liv to coś więcej niż marka rowerowa. To idea, za którą podążają pasjonatki rowerów.

Żyjemy w pogoni za naszymi szalonymi pomysłami. Realizujemy nasze wizje, motywujemy do zmiany, jesteśmy kobietami czynu […]. Wzniecamy ogień w nas samych. Oto jak żyjemy. This is How we Liv.”

Giant Liv Demo Days
Liv to także rowery – on-road, x-road, off-road, dziewczęce i e-bike. Podczas Demo Days w Zielonej Górze, który zorganizował sklep Sogest Rowery sogest.com.pl, do dyspozycji rowerzystów było ok. 40 rowerów, od tych typowych do jazdy górskiej, po elektryczne i szosowe. Sama organizacja wydarzenia wypadła super! Chłopaki techniczni uwijali się jak mróweczki, wszystko odbywało się bardzo sprawnie, a po powrocie z trasy czekał na wszystkich grill i zimne napoje.

Test rowerów w Sogest Rowery
Ja zdecydowałam się na test roweru Liv Avail Advanced 2. Wybrałam rozmiar M (na 165 – 174 cm), zamieniłam zwykłe pedały na te przystosowane do butów SPD i wyjechałam – zgodnie z regulaminem – na blisko dwugodzinną próbę roweru (1 godz. 45 min. jedna sesja). Jakie są moje pierwsze wrażenia?

Rower Liv Avail Advanced 2
Liv Avail Advanced 2 – recenzja
Na pewno zgadzam się, że Liv Avail Advanced 2 „to lekki i wygodny model stworzony specjalnie z myślą o kobietach”.  Na stronie producenta czytamy:

Ten responsywny, energetyczny i gotowy na wszelkie wyzwania rower sprawi, że całodzienne rowerowe wycieczki będą miały w sobie jeszcze więcej magii. Dzięki swojej budowie model ten amortyzuje nierówności drogi zapewniając Ci wygodę i wolność podczas długich wycieczek.

I tak jest w rzeczywistości. Na co dzień jeżdżę na CUBE AXIAL WLS RACE i jedną z pierwszych różnic jaką od razu wyczułam były hamulce. Hamulce tarczowe w Avail Advanced 2 reagowały natychmiast! Nawet przy lekkim nacisku na klamki. W oficjalnie opisie katalogowym można przeczytać:

Hamulce tarczowe sprawiają, że rower ten charakteryzuje się doskonałą mocą hamowania w każdych warunkach.

Oczywiście zdania wśród kolarzy szosowych na temat hamulców tarczowych są podzielone. Wielu uważa, że tarczówki na szosie się nie sprawdzają, bo przy wąskich oponach i błyskawicznym hamowaniu, można natychmiast stracić przyczepność. Wszystko zależy od upodobań, ale przy mojej amatorskiej jeździe, jak najbardziej się sprawdziły.

Rower Liv Avail Advanced 2_1
Plusy i … minusy
Podsumowując. Liv Avail Advanced 2 to bardzo dobry rower szosowy dla bardziej zaawansowanych kolarek, które mają już doświadczenie we jeździe na szosówkach i potrafią docenić różnice pomiędzy tańszymi, aluminiowymi rowerami, a prowadzeniem ultralekkiego, szybkiego carbonu.

PLUSY:
+  to przede wszystkim wysokojakościowy, laminowany kompozyt węglowy Advanced w tym widelec, rura sterowa i ultralekka rama. To sprawia, że rower waży ok. 7 może 8 kg i można go podnieść jedną ręką!

+ lekkość roweru – to ogromna zaleta szczególnie dla kobiet, które czasami muszą znosić rowery z mieszkań na piętrze czy przenosić przez wysokie krawężniki. Oczywiście waga przedkłada się również na szybkość i płynność jazdy;

+ na lekkość roweru wpływa również założenie hybrydowego widelca z kompozytu Advanced pozwalającego na zmniejszenie wagi i większą precyzję sterowania;

+ opatentowana sztyca podsiodłowa D-Fuse amortyzująca wibracje, zwiększająca płynność i elastyczność podczas jazdy – kto próbował wielu rowerów szosowych może poczuć różnicę;

+ w mojej opinii hamulce tarczowe, gwarantujące szybkie hamowanie;

+ osprzęt grupy Shimano 105 czyli ta wyższa półka jeśli chodzi o zastosowane technologie ( taki Dura-Ace, ale w tańszym wydaniu);

+ malowanie roweru czyli bardzo pożądany wśród kobiet biały kolor ramy, w tym przypadku z czerwonymi i czarnymi napisami.

Minusy:
– cena katalogowa. Nowy model z 2018 r. kosztuje 8 599 zł. Nie każdą, szczególnie początkującą kolarkę, stać na tego typu wydatek. Na pierwszą w życiu szosówkę wybrałabym coś mniej ekskluzywnego i tańszego. Jednak ten model roweru można w tej chwili zakupić w salonie Sogest Rowery w Zielonej Górze z 30% rabatem.

Rower szosowy dla kobiety
Pełny opis roweru na stronie producenta: https://www.liv-cycling.com/pl/avail-advanced-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *