Ruszają YOLO rajdy

To jest ten dzień, to jest ta chwila! Ruszają nasze sezonowe ustawki kolarskie YOLORIDE. W 2022 r. będziemy niezmiennie spotkać się na wspólnych jazdach trzy razy w tygodniu: we wtorki, środy i niedziele. Przeczytaj REGULAMIN!

No to jazda!

To już czwarty pełny sezon, kiedy wspólnie spotykamy się na naszych zielonogórskich ustawkach kolarskich YOLORIDE. W 2022 roku znów widzimy się trzy razy w tygodniu:

  • wtorki, godz. 17.30, YOLORIDE Girls, TYLKO dziewczyny;
  • środy, godz. 17.30, YOLORIDE, Klasyk Zielonogórski;
  • niedziele, godz. 11.00, YOLORIDE, Kolarstwo dla każdego.

Dwie grupy

W tym roku nic się nie zmienia. Za każdym razem na YOLORIDE tworzymy DWIE grupy: grupa A i grupa B, w zależności od tempa jazdy.

Do pierwszej grupy zapraszamy wszystkich, którzy nie boją się szybkiej jazdy, umieją trzymać koło, wyjść na mocną zmianę, mają doświadczenie w jeździe w peletonie i znają szyki kolarskie. Ale to nie są treningi! Nikt nie będzie realizował czyiś planów treningowych, więc apelujemy o rozsądek i trzymanie się ogólnej idei naszych ustawek kolarskich. Założenie jest na średnią 30-32 km/h, w zależności od profilu trasy.

Druga grupa to osoby o średnim poziomie wytrenowania i osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem. Tutaj tempo jest umiarkowane, ale nie wolne! Zakładamy średnią 27-29 km/h na całej trasie. Także w tej grupie trzeba umieć utrzymać koło, postarać się nadążyć za grupą i w miarę potrzeb wyjść na czele i poprowadzić peleton. Początkujący i mało doświadczeni rowerzyści powinni słuchać uwag i cennych porad kolegów i koleżanek.

Obowiązkowa odprawa

Jak zawsze nasze zbiórki rozpoczynamy od powitania, wspólnego zdjęcia, a następnie od krótkiej odprawy Organizatora. To bardzo ważne! Może trudno się wtedy skupić, ale warto przez 2-3 minuty posłuchać o trasie, o ewentualnych utrudnieniach na drogach, miejscach postoju grup i ogólnych zasadach. Niedopuszczalne jest, aby liderzy grup czy inne doświadczone osoby pojawiające się na ustawce, nie znały wyznaczonej trasy i zasad Regulaminu!

Przeczytaj REGULAMIN!

“Regulamin ustawek kolarskich YOLORIDE, YOLORIDE GIRLS i innych wydarzeń rowerowych” to nie fanaberia i widzimisię Organizatora. To niezbędny katalog zasad postępowania i organizacji działań. Poniższy zbiór zawiera prawa i obowiązki Organizatora i uczestników YOLO rajdów, a także mówi o tym, jak postępować, aby zachować porządek jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Należy go bezwzględnie przestrzegać! Przeczytaj teraz.

Pamiętaj o idei

Jeśli jesteś nowy i nie znasz jeszcze YOLOBAJKÓW to wiedz, że ustawkom kolarskim YOLORIDE przyświeca ważna idea. To przede wszystkim spotkanie z ludźmi o podobnej pasji, radość z jazdy w grupie, zabawa i uśmiech. Bo takie jest YOLO!

Wiemy, że z roku na rok jeździcie coraz szybciej. Apelujemy jednak, aby nie dawać się ponieść emocjom i adrenalinie. Nie bądźcie egoistami, nie patrzcie tylko na siebie, bo tutaj nie musicie nic nikomu udowadniać. Realizujcie swoje cele sportowe w innych grupach, które są stricte nastawione na trenowanie. A na YOLORIDE:

  • jedziemy razem;
  • rozmawiamy, ale cały czas kontrolujemy sytuację w peletonie;
  • dzielimy się wiedzą, przeżyciami i wrażeniami;
  • pomagamy sobie nawzajem;
  • dociągamy słabszych i czekamy na nich;
  • spotykamy się w ustalonych miejscach;
  • nie zostawiamy nikogo z tyłu samego!
  • pomagamy w przypadku kraksy czy awarii roweru.

Jak trzeba będzie, Kasia będzie krzyczeć;) Ale nie obrażajcie się. To jedyny sposób, abyście nie zapomnieli, co najbardziej liczy się w YOLO.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nie mają znaczenia korony, pucharki i PR-y na Stravie gdy jazda jest niebezpieczna i “po trupach”. Dlatego cały czas będziemy zwracać uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy w peletonie. Każdy powinien już wiedzieć, że*:

  1. NIE zmieniamy gwałtownie kierunku jazdy. Zmusza to pozostałych do nagłego hamowania, co może skutkować najechaniem, zderzeniem z kolejną osobą będącą z boku lub z tyłu.
  2. NIE omijamy nagle przeszkody. Powoduje to zachwianie innych jadących z tyłu, uderzeniem tylnym kołem w przednie koło, utratą równowagi i upadkiem.
  3. NIE hamujemy zbyt silnie na zakręcie. Powoduje to wytrącenie toru jazdy lub utratę przyczepności.
    ZAWSZE sygnalizujemy przeszkody.
  4. ZAWSZE sygnalizujemy zamiar skrętu. Wcześniej obróć głowę i upewnij się, że nie przewrócisz osoby jadącej tuż za Tobą.
  5. NIE ścinamy zakrętów. Trzymamy linię.
  6. NIE puszczamy obu rąk z kierownicy.
  7. NIE używamy telefonu komórkowego. TYLKO po zatrzymaniu się, stojąc na poboczu.
  8. ZAWSZE udzielamy pomocy, również po kraksie i awarii.
  9. ZAWSZE jeździmy na sprawnym rowerze.

*Na podstawie tekstu Artur Kozal/Firma FTI Sport.

Trasy

Każda trasa jest wcześniej ustalana przez Organizatora. Ślad trasy możecie znaleźć w zapowiedziach wydarzeń na Facebooku YOLOBIKE: https://www.facebook.com/stowarzyszenieyolobike/. Trasy są układane w aplikacji STRAVA i są ogólnie dostępne. Każda trasa jest opisana: znajduje się nazwa i data wydarzenia, dystans, ilość przewyższeń i przypuszczalny czas jazdy.

Może zdarzyć się, że na zbiórce trasa zostanie zmodyfikowana lub całkowicie zmieniona (skrócona) np. ze względu na prognozy pogody, utrudnienia na trasie czy inne okoliczności. Organizator ZAWSZE o tym poinformuje, dlatego warto słuchać krótkich odpraw przed jazdą.

Dobrze jest też mieć wgraną trasę w liczniku rowerowym (w miarę możliwości sprzętowych) i korzystać z mapy podczas jazdy.

Będzie się działo!

W tym roku kalendarz rowerowy pęka w szwach. Będą organizowane nie tylko zielonogórskie YOLO rajdy, ale też w planach jest kilka innych wydarzeń w całym Lubuskiem. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku. W przypadku pytań, pomysłów i propozycji można pisać na adres: kontakt@yolobike.pl.

Cały czas możecie dołączyć do Stowarzyszenia Amatorów Kolarstwa YOLOBIKE i wspierać nasze działania. Deklaracje członkowie można pobrać tutaj: https://yolobike.pl/stowarzyszenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *